Siinne kirjatükk sai alguse minu enda elust. Oli idee teha blogipostitus kuu alguses, sest see on aeg, mil iga korralik postitaja oma postituse teeb. Samas ei olnud mul päriselt ühtegi kandvat ideed, mille peale endal silmad särama läheksid.
Kuu lõpp lähenes, rahulolematus enda suhtes suurenes ning oma varju vaadates hakkasin seal märkama vaikselt seal välja joonistuvaid iseendas pettumise jänesekõrvu. Samas hakkas välja joonistuma ka teema: sõber helistas ja kurtis, et jälle prokrastineerib. Mina ka.
Siinne mõtisklus on kõigile neile, kes lükkavad edasi tööde alustamist, lõpetamist või otsuseid. See aitab heita valgust mitmele põhjusele, mis meid prokrastineerima paneb.
Tihti tundub edasilükkamine lihtsalt turvalisem ja see on inimlik. Uurime, mis on selle turvalise edasilükkamise ja vältimise taga.
Endast aru saamine lahendab juba pool muret ning sealt on lihtsam edasi minna. Samas psühholoogiliste mustrite muutumiseks ei piisa mõnest päevast, isegi kui asjaga süvitsi tegeleda.
Käesolev blogipostitus on esimene viiesest seeriast. Nii et kerget sammu ja head lugemist!
Võimalus nr 1: pettumused ja läbikukkumine pole mu tugevaim külg
Vahel on tööd keeruline alustada või lõpetada, kuna ootused on endale kõrged, aga endas pettumisega toimetulek nõrgavõitu. Too pilk oma sisemusse ja uuri, kuidas su elus läbikukkumistega lood on.
Alusta mõtisklust lapsepõlvekodust, kus me õpime kukkuma ja sellega hakkama saam. Kuidas vanemad reageerisid, kui sul ei tulnud asjad välja ootustele vastavalt? Kas nad toetasid sind, kallistasid, õpetasid või hakkasid pragama ja süüdistama?
Kui tugev on su sisemine kriitik, kes sõdalase energilisusega eksimuste eest materdab? Mis rolllis on su sisemine sõber, kes vanemliku hoolitsusega toetab ja asjast üle aitab saada?
Kuidas reageerid oma läbikukkumistele? Hakkad endaga õiendama või tunned kaasa? Kuidas reageerid sõbrale, kes tuleb kurtma, et elus on keeruline etapp? Kas esmalt hakkad nõu anda või paned talle käe ümber?
Nendele küsimustele vastates võid mõelda skaalal 1st 10ni, kui kerge on lüüsaamistega toime tulla. Kui oled aru saanud, et väga hästi ei oskagi pettumuste ja kukkumistega toime tulla, siis on ka arusaadav, et sul on keeruline alustada või töid lõpetada.
Meie edukuse määrab suurelt jaolt just võime kaotuste ja pettumustega toime tulla. Kui teame, et saame neist kergelt üle, siis julgeme alustada, julgeme katsetada ja eksida.
Psühholoogiliste arhetüüpide maailmas esindab orvu arhetüüpi, kes pettub maailmas ja oma vanemates, tunneb valu, võtab enda eest vastutuse, leiab liitlased ja liigub edasi. Orvu arhetüüp mängib meie psüühikas positiivset rolli ja selle tulemuseks on kaastunne ja realistlikud ootused iseendale ja maailmale.
Selle arhetüübi negatiivne vaste on ohver, kes ei oska valu läbi tunda, aga oskab süüdistada. Ohver ei võta vastutust ja jääb arengus seisma. Kui tihti juhib sind ohvrienergia?
Viimaks võid mõtiskleda ka selle üle, kuidas su elus üldse valuga lood on. Kas sul on peavalud või on valu kusagil mujal kehas? Kui me ei luba teadlikult endal emotsionaalselt valu ära tunda ja surume selle alla, siis alateadvuses väljutab selle kehalise valuna.
Võta klapid, leia mõnus koht, kus saad segamatult pikali visata ja pane meelerännak käima. Uurime, kuidas pettumustega elus seis on ja kuidas edasi liikuda.
Meelerännaku järgselt:
Selle seeria edasistes postitustes vaatame asjade edasilükkamise järgnevaid aspekte: